Proces wygrzewania posadzki Anhydrytowej
Posadzka anhydrytowa do prawidłowej aplikacji wymaga temperatury wewnątrz pomieszczeń w przedziale od +5°C do +25°C. Przez pierwsze dwa dni anhydryt stabilizuje się i dojrzewa, dlatego przez pierwsze 48h nie powinno się wchodzić na posadzkę oraz jej nie obciążać. W trakcie dojrzewania posadzki należy chronić ją przed przeciągiem, mrozem oraz przed zmoczeniem.
W przeciwieństwie do posadzki betonowej, posadzki anhydrytowej nie wolno przykrywać folią przez pierwsze dni po jej wylaniu. Przykrycie folią lub składowanie dużej ilości materiałów budowlanych może hamować proces wiązania posadzki.
Posadzki anhydrytowe ułożone na ogrzewaniu podłogowym należy dodatkowo wygrzać w celu stabilizacji podłogi.
W przypadku podłóg bez ogrzewania podłogowego należy po 2 dniach rozpocząć wietrzenie posadzki tak aby jej wilgotność spadła poniżej 0,5%CM.
Proces wygrzewania można rozpocząć już po 7 dniach od momentu wylania posadzki.
Wygrzewanie polega na stopniowym doprowadzeniu do uzyskania maksymalnej dozwolonej temperatury w układzie grzewczym nie przekraczając 40°C. Prawidłowe przeprowadzenie procesu wygrzewania można podzielić na III Etapy
Kiedy można rozpocząć wygrzewanie posadzki Anhydrytowej?
Wygrzewanie posadzki Anhydrytowej możesz rozpocząć już po 7 dniach od aplikacji.
Postępuj zgodnie z następującymi zasadami:
ETAP I – Stopniowe podnoszenie temperatury do 40°C przez 2 dni
ETAP II – Wygrzewanie przez 5-7 dni
ETAP III – Zakończenie wygrzewania po zredukowaniu temperatury do 18-15°
Proces wygrzewania Anhydrytu możesz rozpocząć już po 7 dniach, posadzkę betonową mógłbyś wygrzewać dopiero po 30 dniach. Sam proces wygrzewania posadzki Anhydrytowej trwa ok 10 dni co oznacza że już po 17 dniach możesz kłaść płytki podłogowe lub parkiet.
Powyżej przedstawiono proces wygrzewania dla podłóg zasilanych za pomocą instalacji opartych na paliwie stałym (węgiel, pellet) płynnym (olej), elektrycznym (kable grzewcze) lub gazowym (piece konwencjonalne i kondensacyjne).
Należy mieć na uwadze że finalny efekt wygrzania może być uzależniony od czynników zewnętrznych takich jak temperatura otoczenia, pora roku, wilgotność powietrza, intensywność wietrzenia pomieszczeń. Dlatego czasami warto sam etap najwyższej temperatury wydłużyć dodatkowo o 2-3 dni.
W przypadku braku ogrzewania podłogowego zasadnym jest w procesie samoistnego schnięcia posadzki anhydrytowej okresowe sprawdzanie wilgotności posadzki za pomocą odpowiedniego miernika do uzyskania odpowiednich parametrów zależnych od zastosowanych okładzin:
-
dla podłóg paroszczelnych (PCV i parkiet) nie więcej niż 0,5% CM,
-
dla podłóg paroprzepuszczalnych (dywany, wykładziny dywanowe) nie więcej niż 1,0%CM,
-
dla podłóg hamujących parę (płytki) nie więcej niż 1,0%CM.
UWAGA!
Po ok. 5 dniach grzania maks. temperaturą należy wykonać kontrolę wilgotności podkładu za pomocą folii budowlanej 0,5 m x 0,5 m. Folię przykleić do podkładu za pomocą taśmy samoprzylepnej, zwracając uwagę na szczelne połączenie krawędzi folii z podkładem. Po 12 godz. odkleić folię. Jeżeli na folii od strony podkładu pojawi się zaroszenie, należy kontynuować wygrzewanie, jeżeli jest sucha można obniżyć temperaturę aż do osiągnięcia temperatury powierzchniowej podkładu na poziomie 15-18°C . Proces wygrzewania należy wykonywać przed ułożeniem posadzki.
Aby prawidłowo udokumentować proces wygrzewania posadzki pobierz nasz protokół wygrzewania posadzki i uzupełnij go dokładnie.

